Seiya
Filozofia na maturze jest jednym z egzaminów rozszerzonych, którego wyniki uwzględniane są przy rekrutacji na studiach na kierunkach humanistycznych. Wiedza uzyskana podczas przygotowania do matury przydaje się również w trakcie studiów, przy takich egzaminach jak etyka, filozofia i logika. Przedmioty te występują niemal na każdym kierunku studiów, z którymi muszą zmierzyć się studenci, a ich zakres często niewiele odbiega od wymagań, jakie są stawiane na maturze z filozofii.
Użyteczność filozofii bywa także w życiu praktycznym, gdyż informacje uzyskane znacząco wpływają na rozumienie otaczającego nas świata. Zdobywamy nie tylko suche informacje co i jak oznacza, ale przede wszystkim różne sposoby postrzegania rzeczywistości, jakie prezentowali wybitni myśliciele w dziejach naszej cywilizacji. Poznawanie ich mądrości to tak naprawdę obcowanie z najlepszymi przedstawicielami nauki w historii, wynikiem czego poszerzeniu ulegają nasze horyzonty myślowe.
Z tego typu motywacjami zgodziłby się z pewnością Arystoteles jeden z najwybitniejszych myślicieli starożytności. Poświęcił on ku temu jedno ze swoich dzieł, mianowicie "Zachętę do filozofii". Z książki jego autorstwa można wywnioskować, że filozofia jest pożyteczna dla ludzkiego życia nie tylko ze względu na dalsze praktyczne zastosowanie w materialnym świecie, ale przede wszystkim z uwagi na doskonalenie się w prawdzie, czego przejawem jest mądrość. Stanowi ona jedną z cnót, którą każdy powinien posiadać, gdyż prowadzi ona do eudajmoni, czyli szczęścia, które jest największym dobrem, jakie możemy uzyskać na tym świecie.
Inaczej ujmowali filozofię Pitagoras i Platon cenili ją dlatego, że jest poznaniem spraw boskich, za pomocą których doskonali się swoją duszę, która chce powrócić do świata, z którego pochodzi. Współcześnie tego typu poglądy wydają się mało poważne dla tych, co uważają, że świat jest taki, jakim przedstawia go nam dzisiejsza nauka. Niemniej bywają ludzie, którzy czują znacznie więcej i cenią sobie wskazówki, jakie pozostawili nam starożytni myśliciele.
Na uwagę w tym momencie zasługuje Epikur, według którego filozofia może stanowić lekarstwo przed różnego rodzajami lęków, obaw, które dotykają w życiu naszego ducha. Z pewnością zgodziłby się z jego tokiem myślenia Karl Jaspers, jego zdaniem, filozofia prowadzi nie tylko do poznania źródła rzeczywistości, ale także do poznania samego siebie, takim, jakim się jest naprawdę. Bywa ona czasem niebezpieczna, ponieważ za jej sprawą zmienia się świat, kwestionując zastany porządek, wspiera się ducha niezależności, a przede wszystkim objaśnia sens świata.
W starożytnym Rzymie filozofia była czymś powszechnym, niemal każdy obywatel zajmował się filozofią, dzięki czemu rozumiał otaczający go świat oraz problemy, z jakimi musi się w życiu zmagać. W dzisiejszych czasach niestety filozofia straciła na popularności, jaką niegdyś się cieszyła, choć zainteresowanie powoli wraca, to i tak musi jeszcze się wiele poprawić. Niestety nie będzie to takie proste, gdyż znacząco zmienił się styl życia współczesnych ludzi, chcą oni mieć wszystko w pigułce, szybko i łatwo, a filozofia niestety jest czymś, co wymaga dużego wkładu pracy, aby ją poznać. Z tego wysiłku jedynie zwolnione są dzieci, dlatego że potrafią spontanicznie i bezinteresownie pytać, tak jak to robili pierwsi filozofowie. Dzieci, na co wskazuje Karl Jaspers, nie zakładają masek, nie przestrzegają konwencji, są czystym otwartym życiem, którego brakuje wielu dorosłym, z tego powodu nie powinniśmy zapomnieć o tym etapie życia.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, filozofia jawi się, jako dziedzina, którą warto się zajmować nie tylko dla praktycznych przyziemnych korzyści, ale ze względu na wspaniałą możliwość rozwoju i doskonalenia siebie, bez których nasza podróż w tym świecie byłaby mniej owocna. Stąd każdy powód dzięki, któremu zajmiemy się tą dziedziną, wart jest uwagi. Dlatego matura z filozofii, gdyby nawet nie była przydatna przy rekrutacji na studiach, to i tak opłaca się ją wybrać, gdyż wiedza uzyskana podczas nauki może wnieść wiele do życia każdego człowieka, co w przyszłości może zaowocować większym dobrem.
Literatura
Arystoteles, Zachęta do filozofii, Wydawnictwo PWN,
Jaspers, K., Wprowadzenie do filozofii, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2000
Tatarkiewicz, W., Historia filozofii Tom I, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1983